RSS 2.0

Народний календар на травень
Категорія: Публікація сайту / Освітні новини з районів та міст Хмельницької обл. / Виховна робота | Автор: Dryzhal | Переглядів: 341
Дата: 30-04-2015, 13:44
Народний календар на травень Травень – вінець весни, найпрекраснішої пори року. Його здавна люблять в народі, бо квітують немов облиті молоком сади, зеленіє земля, ліси й гаї наповнюються пташиним співом і гомоном. Природа постає у всій своїй чарівній красі – світ довкола немов святкує свою вічну молодість, своє вічне оновлення.
Давні русичі цей місяць ще називали «май». Родовідна назва його імовірніше за все походить од латинського «майус», тобто від імені давньоримської богині весни Майї — дочки Фавна, котрий був покровителем гір, лісів, пасовиськ та лук, а також захисником стад. Щоправда, дехто вважає, що назва пішла від римського царя Тарквінія, котрий віддавав данину шани старійшинам. Справді-бо, латинське «майєр» означає «старший, вищий». До речі, останній місяць весни в Стародавньому Римі присвячувався мудрості довго¬жителів.
Оскільки на Україні відбулася «націоналізація» місяців, то найбуйніший весня¬ний період назвали «травенем». До речі, близькі за походженням назви і в бага¬тьох інших слов'янських народів. Скажімо, в болгар та чехів це —«травен», сербо-хорватів — «травень», словацьке «травен» означає червень, словенські «малі травен» стосується квітня, а «великі травен» — власне травня.
Поруч з назвами «травень» і «май» у деяких регіонах України були й свої місцеві наклички — «пісенник», «місяць-громовик», «травник» тощо.

2 ТРАВНЯ - ІВАНА СТАРОПЕЧЕРНИКА
Від імені ченця VIII ст. Іоанна, який прославився життям у старій печері. Колись у цей день селяни виходили з полотном на поле, кланялися на всі боки і, повернувшись до сходу, промовляли: «Ось тобі, матінко-весна, нова новина!» Потім розстеляли полотно, клали на нього пиріг чи хлібину і йшли до оселі в надії, що матінка-весна за цей подарунок вродить багато жита, льону і конопель.
3 ТРАВНЯ - ФЕДОРА
Цей святий відзначився тим, що носив грубий волосяний одяг, який ченці вдягали на голе тіло на знак смирення.
4 ТРАВНЯ - МАКСИМА
Максиміліан був патріархом Константинопольським, ініціатором організації в Константинополі собору у складі майже 30 єпископів для примирення з Римом щодо деяких церковних питань.
5 ТРАВНЯ - ЛУКИ ВЕСНЯНОГО
На честь апостола і євангеліста. За професією він був лікарем, йому належить авторство третього Євангелія з чотирьох канонічних.
6 ТРАВНЯ - ТЕПЛОГО АБО ВЕСНЯНОГО ЮРІЯ
Одне з найпопулярніших у народі свят. Встановлене на честь великомученика Юрія. Наші предки шанували цього святого як покровителя хліборобства і скотарства. За давніми віруваннями, на Юрія весна сходить на землю. Цього дня робили обходи полів: ішли всією громадою «на жита» і там відправляли молебень, щоб урожай був щедрим. А за великокняжих часів Юрій вважався помічником у боротьбі з ворогами, був охоронцем України-Русі, його шанували як героя-напівбога і тому називали Юрієм Хоробрим.
7 ТРАВНЯ — САВИ
Вшановується пам'ять Сави Стратилата, мученика III ст., і Сави Печерського, ченця Києво-Печерського монастиря.
8 ТРАВНЯ - МАРКА
На честь апостола і євангеліста, автора другого канонічного Євангелія. Народився він у Палестині. Був учнем апостола Павла, якому допомагав у місіонерській діяльності.

10 ТРАВНЯ - СТЕФАНА ПЕЧЕРСЬКОГО
Народився близько 1040 р., походив із боярського роду. Замолоду став ченцем Києво-Печерського монастиря, згодом його обрали ігуменом. Він розбудував монастир і завершив спорудження головного храму монастиря — Успенського собору.
11 ТРАВНЯ - КИРИЛА ТУРОВСЬКОГО
День пам'яті видатного письменника і церковного діяча XII ст. Народився у місті Турові в багатій родині. За молодих років постригся в ченці. Добре знав грецьку мову, досконало вивчив візантійську культуру. Його знамениті проповіді, або «слова», вважаються вершиною ораторського мистецтва XII ст. Вони принесли письменнику славу, і на вимогу князя та городян він був поставлений єпископом у Турові. Тоді до складу цієї єпархії входила велика частина Полісся і північно-східна частина Волині.
12 ТРАВНЯ - ОСВЯЧЕННЯ ЦЕРКВИ БОГОРОДИЦІ В КИЄВІ
Зведена в 996 р. київським князем Володимиром Святославичем, вона більше відома під назвою Десятинної, оскільки на її утримання князь виділив десяту частину прибутків.
14 ТРАВНЯ - ВЕРЕМІЯ-ЗАПРЯГАЛЬНИКА
У нашому народному побуті цього святого називають Запрягальником (на відміну від Веремія-розпрягальника, який святкується 13 червня), оскільки раніше цієї пори починали важливі сільськогосподарські роботи з використанням волів та інших під'яремних тварин. За повір'ями, цього дня Веремій запрягає на небі свою колісницю і засіває хліб.
15 ТРАВНЯ - БОРИСА ТА ГЛІБА
Князі Борис і Гліб, сини Володимира Святославича, були підступно вбиті в 1015 р. за наказом старшого брата Святополка, який оголосив себе спадкоємцем батька, прагнучи захопити владу над усією державою. Князі були поховані у Вишгороді в церкві святого Василія, а в 1072 р. їхні мощі були перенесені до нової церкви, названої їхніми іменами.
16 ТРАВНЯ - ФЕОДОСІЯ, ІГУМЕНА ПЕЧЕРСЬКОГО
Феодосій - церковний діяч і письменник XI ст., народився близько 1036 р. у Василькові під Києвом. Був одним із засновників Києво-Печерського монастиря і його другим ігуменом. Він автор кількох послань, повчань і однієї молитви. Помер Феодосій у 1074 р. і був похований у печерах, які згодом одержали назву Феодосієвих, або Дальніх.

18 ТРАВНЯ - ЯРИНИН ДЕНЬ
Його виникненню завдячуємо святій Ірині, яка жила в І ст. Була дочкою царя-язичника, прославилася численними чудесами. Цей день, як і 29 квітня, в сільськогосподарському побуті здавна називають Іриною-розсадницею, що пов'язано із садінням капусти.
19 ТРАВНЯ - ЙОВА
Вшановується пам'ять Йова Почаївського, ігумена і чудотворця. В XVI—XVII ст. він багато творив для зміцнення Почаївського монастиря і поширення його слави. За старим звичаєм, цієї пори сіють горох, очікують роси, корисної для рослин, особливо для огірків. Коли на Йова ніч тепла, то буде огірковий рік.
21 ТРАВНЯ – ВОЗНЕСІННЯ ГОСПОДНЄ

Свято Вознесіння Господа нашого Ісуса Христа в Небесні Оселі відзначається християнами всього світу на 40-й день після свята Воскресіння Господнього, тобто свята Пасхи Христової. Як правило це відбувається в четвер 6-го тижня, рахуючи з Дня Великодня.
У всі дні, які проходять від Великодня до свята Вознесіння у всіх християнських Церквах першими вітальними словами є радісна звістка - Христос воскрес! Воістину воскрес!

21 ТРАВНЯ - ІОАННА БОГОСЛОВА
Відзначається на честь апостола і євангеліста, найулюбленішого учня Ісуса Христа. Іоанн написав одне з чотирьох канонічних Євангелій. За величний зміст розповіді про життя і вчення Ісуса воно одержало назву Духовного. Іоанн Богослов автор трьох послань і книги одкровень — «Апокаліпсиса», в якій містяться пророцтва про кінець світу і Страшний Суд, розповідь про боротьбу Христа з антихристом і поразку антихриста. Іоанн вважається наставником іконопису.
22 ТРАВНЯ - МИКОЛИ ВЕСНЯНОГО, ТЕПЛОГО
Це одне з найпопулярніших свят у народі. Встановлене з нагоди перенесення в 1087 р. мощів святого Миколи Чудотворця з лікійського міста Мири в Малій Азії до італійського міста Бара. На цій події був присутній невідомий українець, як припускають, переяславський єпископ Єфрем, який і запровадив у нас відзначення цього дня.
23 ТРАВНЯ - СИМОНА ЗИЛОТИ
Свято відзначається на честь одного з 12 апостолів, котрого ще називали Зилотом, що означає оборонець віри. На Симона спрадавна було заведено збирати зілля, корисне од усяких хвороб. Люди вірили, що саме апостол Симон дає цілющу траву, і вважали його покровителем знахарів
24 - ДЕНЬ СЛОВ'ЯНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ І КУЛЬТУРИ

Його встановлення пов'язане з діяльністю солунських братів Кирила і Мефодія, які жили в IX ст. Вони перекладали старослов'янською мовою грецькі богослужебні книги, писали оригінальні твори, відкривали при церквах школи. Тим самим брати заклали основи слов'янської писемності і літератури. Спочатку це був день поминання просвітителів, а тепер - свято слов'янської писемності і культури. Православна церква відзначає його як день вшанування пам'яті рівноапостольних Кирила і Мефодія.27 ТРАВНЯ - СИДОРА
Відзначається на честь мученика Ісидора. Він народився в Олександрії, служив у римському війську. На Сидора здавна саджали огірки.
28 ТРАВНЯ - ПАХОМА-БОКОГРIЯ
Пахомій вважається засновником першого монастиря. В народі святого називають бокогрієм, оскільки цієї пори стає все тепліше.

29 ТРАВНЯ - ФЕДОРА-ЖИТНЯКА
Святий Феодор мав чудовий дар усного слова, заслужив слави за прямоту суджень і незалежність характеру. З давніх часів день пам'яті цього угодника був останнім строком для сівби ярих культур.
31 ТРАВНЯ – ДЕНЬ СВЯТОЇ ТРІЙЦІ. П’ЯТИДЕСЯТНИЦЯ
Клечальна неділя — це неділя Зеленого тижня, п'ятдесятий день після Великодня, тому цей день ще називається П'ятидесятницею.
Давньою народною традицією є прикрашання свого житла на Зелені святки різними запашними рослинами, зеленими гілками, пахучими польовими квітами, створення з них цікавих композицій. У багатьох домівках досі прийнято розкладати на підлогу або ставити у вази так зване «зілля».
31 ТРАВНЯ – ФЕДОТА-ВІВСЯНИКА
Федота називають Вівсяником, оскільки цієї пори починали сіяти овес. Предки наші примічали, що коли на Федота верхівка дуба ніби в хутряній опушці, то слід чекати доброго врожаю вівса.

Народні прикмети
Якщо початок травня холодний, то наприкінці місяця буде тепло, і навпаки.
Соловей співав усю ніч — перед погожим днем.
Якщо горобці й ластівки гніздяться з північного боку будівлі — на жарке літо.
Кажани ввечері густо літають — завтра буде гарна погода.
Якщо жаби стрибають по землі — на дощ.
Багато хрущів — на сухе літо.
Удень пройшла гроза, але не схолодніло — вночі вона знову нагадає про себе.
Коли з'являються кілька веселок на небі, то на тривалий теплий дощ.
Ранком туман піднімається, утворюючи купчасті хмари, — чекай дощу, а коли припадає до землі — буде сонячна днина.
Туман над водою довго не розходиться — буде гарна й суха погода.
У травні два морози: коли зацвітає черемха, і як розпускається дуб.
Пізня весна дарує сухе погоже літо.
Навесні літає багато павутиння — на спекотне літо.
За сухим травнем наступає сухий червень; якщо у травні багато дощів, то їх обмаль буде у вересні, і навпаки.
Якщо травневий дощ починається великими краплинами, то він ненадовго.
Багато пролісків — гарно вродить картопля.
Сівбу визначають так: зацвіла ліщина — час сіяти моркву, петрушку, мак; запахтіла калина — сій огірки, гарбузи, кукурудзу; з'явилися квіти на бузині — сади капусту; листя на осиці досягло розмірів п'ятикопійчаної монети — висаджуй картоплю; зацвіла горобина — пора братися за огірки й помідори.

Поважний гостю, Ви знаходитесь на сайті як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або ж зайти на сайт під своїм логіном.

Схожі новини:
 • Народний календар на квітень
 • 15 лютого - Стрітення Господнє
 • День святого Великомученика Димитрія
 • Опитування до Дня Європи.
 • На травневі свята українці відпочиватимуть 10 днів
 • МЕНЮ сайту

  Головна сторінка
  Акція "Маки пам'яті"
  Електронна версія "Майбуття"
  Журнал "Педагогічний вісник"
  Нам повідомляють
  Інформаційні повідомлення
  Вчимося жити разом (ВЖР)
  Всеукраїнський соціальний проект "КОЛОСОК"
  Творча скарбничка
  Науково-методичні праці працівників ХОІППО
  Бібліотечна справа
  Виставки бібліотеки ХОІППО
  Літні мовні табори
  Англійська мова
  Німецька мова
  Польська мова
  Астрономія
  Біологія
  Всесвітня історія
  Географія
  Дошкільна освіта
  Екологія
  Економіка
  Етика
  Інформатика (програмування) та ІКТ
  Історія України
  Креслення
  Математика
  Художньо-естетична освіта
  Здоров'язберігаючі технології
  Початкова освіта (1-4 кл)
  Правознавство
  Природознавство
  Психологія
  Педагогіка
  Російська мова
  Світова література
  Трудове навчання
  Українська мова та література
  Фізика
  Фізична культура
  Французька мова
  Хімія
  Художня культура
  Управління освітою
  Виховна робота
  Інклюзивна освіта, ПМПК (індивідуальне навчання)
  Тарас Шевченко - 200!

  Для збільшення розміру тексту натисніть одночасно кнопки "CTRL" та "+" на клавіатурі


  Панель керування

  Логін
  Пароль

  Календар

  «    Серпень 2022    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031 

  Голосування


  Наша адреса:


  29027, м. Хмельницький
  вул. Озерна, 14,
  каб 101 (1 поврех)
  E-mail:
  hoippo@ukr.net
  visnykhm@i.ua
  majbuttya@gmail.com