RSS 2.0

Нащадок великого Кобзаря
Категорія: Шевченко | Автор: Zaspa | Переглядів: 1 189
Дата: 24-09-2013, 16:17
Відóменко Олександр Андрóникович (7 липня 1931, с.Моринці, Черкаська область, Звенигородський район) – двоправнучатий племінник Т. Г. Шевченка (праправнук по брату Йосипу), письменник, журналіст, літературознавець, викладач. Член національної спілки журналістів України. Лауреат регіональної премії ім. Т. Г. Шевченка, лауреат регіональної премії ім. Микити Годованця, лауреат премії імені Богдана Хмельницького в галузі історії, лауреат премії ім. Михайла Орловського у галузі історико-краєзнавчих досліджень. Кавалер урядового ордена «За мужність» 3-ступеня. Кавалер «титульного знака рицаря засновника» міжнародної громадської організації Суверенний рицарський орден Христа Спасителя.
Відоменко Олександр Андроникович народився 7 липня 1931року в с. Моринці, Звенигородського р-ну, Черкаської обл., в родині службовця. У 1953 році закінчив Шевченківський гідромеліоративний технікум, а 1961 року – Одеський державний університет ім. І. І. Мечнікова отримавши кваліфікацію викладача хімії.
З 1953 по 1966 рік працював інженером-гідротехіком Звенигородського райвиконкому та вчителем, завучем і директором в школах Звенигородського району. В 1966 році переселився з сім'єю до м. Хмельницького та в продовж 30 років працював викладачем Хмельницького економічного технікуму.
З 1994 року залишив викладацьку посаду та почав займатись творчою роботою в галузі літературознавства. З 1996 по 2013 рік видав 7 науково-пошукових книг про життєвий та творчий шлях Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, автор кількох нарисів про Олександра Пушкіна та Льва Толстого. У 2009 році видав історико-краєзнавчий альбом «У покоях Енгельгардтів». В 2012 році вийшов друком роман-ессе «Одержимі».
Олександр Андроникович один із тих не багатьох в Україні людей, хто досить досконало вивчив своє родовідне древо, яке, водночас, є древом Тараса Шевченка. Його прямим предком був рідний брат Тараса Григоровича – Йосип Григорович. В 1843 році, коли Шевченко здійснював свою першу подорож Україною, у його брата, Йосипа, народився син, якого назвали Трохимом, і в обряді хрещення якого в церкві села Кирилівки взяли участь сам Поет та його сестра Ірина. Саме цей рідний племінник Кобзаря Трохим Йосипович Шевченко і став прадідом одному зі старших синів, Григорію, якому випало стати дідом Відоменка, а його донька Анастасія Григорівна Шевченко – мати. У 1924 році Анастасія Григорівна Шевченко вийшла заміж за Андроніка Романовича Відоменка зберігши своє дівоче прізвище Шевченко.
Займатися дослідницькою діяльністю на ниві Шевченкіани О. Відоменко почав одразу після Одеського університету вчителював, а певний час навіть був директором Моринської середньої школи. Там, на Черкащині, в рідних краях Шевченка, геть усе дихало пам’яттю про Кобзаря та його рід; туди, наче паломники до святих місць, з’їжджалися з усього світу українські патріоти, шанувальники та дослідники творчості Кобзаря, відомі поети і громадянські діячі. Одначе перша книжка побачила світ уже в роки незалежності України, і в цьому теж є щось символічне. А називалася вона «Сумна і радісна Шевченкіана». Назва декого спантеличила , тому що і за життя Шевченка, і за радянських часів твори його видавалися після жорстокого цензурного втручання. Та й серед шевченкознавців було багато нещирого, надуманого, заідеологізованого. Ім’я Шевченка, твори та ідеї його дожили у славі і шані до тих часів, коли Україна стала незалежною.
Щороку в одній із областей проводиться Всеукраїнське Шевченківське свято. Так от, з нагоди проведення в 2000 році такого свята на Хмельниччині, О.Відоменко видає книжку «Оплаканий і зраджений», в якій відтворено чимало подій з особистого життя Шевченка, його долю ворога царя і царизму.
Працюючи над своєю книжкою «Тарас Шевченко: геній в самотності» зіткнувся з дуже цікавими нюансами взаємин Шевченка з родиною Енгельгардтів і, зокрема, з Павлом Енгельгардтом, поміщиком, який володів кріпосними душами родини Шевченків, і в образі якого, в ролі покоєвого козачка, Тарас прибув до Вільного (теперішнього Вільнюса), де уланський ротмістр Павло Енгельгардт служив ад’ютантом віленського військового губернатора, генерала від інфантерії Римського-Корсакова.
Ці історичні події О.Відоменко разом з журналістом і літератором Євгеном Семенюком відтворили у книжці «Тарас Шевченко і родина Енгельгардтів», в якій простежили усі аспекти взаємин Поета і лейб-гвардійського уланського офіцера, з яким Шевченко зустрічався вже й по тому, як був викуплений з кріпацтва; та й на одному з перших (які дійшли до нас) портретів, створених молодим художником Шевченком ще в 1833.
Недавно побачила світ книжка «Збагнемо вічний Заповіт», в якому Відоменко дослідив історію його популяризації, а також розглянув деякі аспекти заповіту Шевченка у значно широкому розумінні як заповіту шанувати рідну мову, історію і традицію свого народу, шанувати здобуту волю.
За активну громадсько-політичну роботу на посаді заступника голови Всеукраїнського об'єднання ветеранів, Указом Президента України нагороджений орденом «За мужність». Благословенням Святійшого Патріарха Київського та всієї Руси-України Філарета за заслуги перед Україною Відоменко О. А. було даровано право на родовий герб та нагороджено орденом «Лицарської доблесті V ступеня». Указом Президента України, від 23.08.2011 № 857/2011, Відоменко О. А. призначено довічну державну стипендію, як видатному діячу освіти, який досяг сімдесятирічного віку.
Друковані праці Відоменко О. А. використовуються вчителями української мови та літератури, учнями навчальних закладів міста Хмельницького — читачами бібліотек. Олександр Андроникович бере активну участь в культурно-просвітницькій діяльності. Він є цікавим співрозмовником для дітей під час проведення у дитячих бібліотеках міста Хмельницького різноманітних літературно-мистецьких свят та Шевченківських читань — «Іду з дитинства до Тараса», «Юнь шанує Кобзаря» та багатьох інших. Активно співпрацює з Народним Домом «Просвіта», бібліотеками та навчальними закладами міста. Користується заслуженим авторитетом та повагою серед педагогів, бібліотекарів, учнівської і студентської молоді. Його статті за результатами дослідницької роботи постійно друкуються в рубриках «Минуле — сучасне», «Невмируща пам'ять предків», «Спроба дослідження», «Кур'єр дослідницький», «Вікно в історію», «Культурологія», місцевих періодичних видань «Проскурів», «Подільські вісті», «Подільський кур'єр», «Майбуття» тощо.

Поважний гостю, Ви знаходитесь на сайті як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або ж зайти на сайт під своїм логіном.

Схожі новини:
 • Перший урок, присвячений 200-річчю від народження Т.Г.Шевченка в Теофіпольському районі
 • Перший Шевченківський урок на Ярмолинеччині
 • Навчальний рік Шепетівщина розпочинає Всеукраїнським Шевченківським уроком
 • Пройшов Перший урок присвячений 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка м. Славута
 • У Миролюбненської ЗОШ І-ІІІ ступенів переглянули Всеукраїнський телевізійний Шевченківський урок
 • МЕНЮ сайту

  Головна сторінка
  Акція "Маки пам'яті"
  Електронна версія "Майбуття"
  Журнал "Педагогічний вісник"
  Нам повідомляють
  Інформаційні повідомлення
  Вчимося жити разом (ВЖР)
  Всеукраїнський соціальний проект "КОЛОСОК"
  Творча скарбничка
  Науково-методичні праці працівників ХОІППО
  Бібліотечна справа
  Виставки бібліотеки ХОІППО
  Літні мовні табори
  Англійська мова
  Німецька мова
  Польська мова
  Астрономія
  Біологія
  Всесвітня історія
  Географія
  Дошкільна освіта
  Екологія
  Економіка
  Етика
  Інформатика (програмування) та ІКТ
  Історія України
  Креслення
  Математика
  Художньо-естетична освіта
  Здоров'язберігаючі технології
  Початкова освіта (1-4 кл)
  Правознавство
  Природознавство
  Психологія
  Педагогіка
  Російська мова
  Світова література
  Трудове навчання
  Українська мова та література
  Фізика
  Фізична культура
  Французька мова
  Хімія
  Художня культура
  Управління освітою
  Виховна робота
  Інклюзивна освіта, ПМПК (індивідуальне навчання)
  Тарас Шевченко - 200!

  Для збільшення розміру тексту натисніть одночасно кнопки "CTRL" та "+" на клавіатурі


  Панель керування

  Логін
  Пароль

  Календар

  «    Травень 2022    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031 

  Голосування


  Наша адреса:


  29027, м. Хмельницький
  вул. Озерна, 14,
  каб 101 (1 поврех)
  E-mail:
  hoippo@ukr.net
  visnykhm@i.ua
  majbuttya@gmail.com