RSS 2.0

Всеукраїнський день бібліотек
Категорія: Публікація сайту / Бібліотечна справа | Автор: Zaspa | Переглядів: 36
Дата: 28-09-2021, 09:33
Всеукраїнський день бібліотек Всеукраїнський день бібліотек – професійне свято працівників вітчизняної бібліотечної сфери. Відзначається щорічно 30 вересня, починаючи з 1998 р.
Свято започатковано за Указом Президента України від 14 травня 1998 р. № 471/98 «Про встановлення Всеукраїнського дня бібліотек», з урахуванням великого внеску бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідності подальшого підвищення їх ролі у житті суспільства та на підтримку ініціативи бібліотечної громадськості.

Указ зобов’язує центральні і регіональні органи виконавчої влади та місцевого самоврядування забезпечувати проведення комплексу заходів, спрямованих на підвищення ролі книги у суспільно-політичному та історико-культурному житті України, її громадян, а також на вирішення проблем розвитку бібліотечної справи.
В. д. б. відзначається передусім як свято всіх громадян, рівних у праві користуватися бібліотеками, їхніми ресурсами та послугами, а також як професійне свято бібліотечних працівників.
Ініціатива встановлення свята походить від працівників Національної парламентської бібліотеки України (НПБУ, нині – Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого), які у 1997 р. підготували відповідне звернення до органів влади. З метою відзначення В. д. б. на належному рівні й вироблення узагальнених підходів до його організації, НПБУ разом з Українською бібліотечною асоціацією (УБА), Інформаційною службою США в Києві та Британською Радою оперативно організувала семінар «Досвід зарубіжних країн у популяризації серед громадськості діяльності бібліотек та їх суспільного значення», який відбувся 30 липня 1998 р. Того ж року НПБУ підготувала і розіслала в книгозбірні методичні поради «Про відзначення Всеукраїнського дня бібліотек».
30 вересня 1998 р. В. д. б. було уперше відзначено на загальнодержавному рівні. На урочистому вечорі в Колонному залі ім. М. В. Лисенка Національної філармонії України, організованому Міністерством культури і мистецтв України, бібліотекарів вітали урядовці, видатні діячі культури, науки, мистецтва, представники громадськості, митці. Кращі бібліотекарі провідних бібліотек отримали відзнаки Президента України, інші нагороди. Того ж дня урочистості відбулися в багатьох бібліотеках країни.
У подальшому основний комплекс підготовчих заходів з відзначення В. д. б. здійснює УБА. За результатами щорічних конкурсів поданих бібліотечними працівниками гасел, УБА оголошує тему (слоган) поточного року, розробляє і поширює відповідний святковий постер, рекомендації щодо проведення загальноукраїнських акцій, приурочуваних до В. д. б. і т. ін. Від 2008 року до дня свята УБА оприлюднює результати всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року», оголошує прізвища лауреатів низки нагород і відзнак – «За відданість бібліотечній справі», «За внесок у бібліотечну освіту» та ін.
Традиція щорічного відзначення свят бібліотек та бібліотечних працівників на загальнодержавному рівні існує в багатьох країнах світу. У більшості з них вона започаткована наприкінці 20 – на початку 21 ст. У США з 1958 р. щорічно відбувається національний бібліотечний тиждень, під час святкування, якого громадськість вшановує бібліотекарів і віддає данину значенню книгозбірень у культурному житті суспільства, підвищенні загального рівня освіченості та зміцненні засад громадського самоврядування. З 1985 р. 8 травня святкують День бібліотекаря і бібліотек у Польщі (заходи тривають протягом тижня, проводяться фестивалі книг, ярмарки, дні відкритих дверей та ін.). З 1995 р. 27 травня відзначається загальноросійський День бібліотек, а 24 жовтня – День бібліотек Німеччини. 15 вересня святкують День бібліотек Республіки Білорусь (з 2001 р.), 7 жовтня – День бібліотекаря у Вірменії (з 2004 р.), 27 травня – День бібліотек Киргизстану (з 2009 р.) тощо.
З 1999 р. ЮНЕСКО за ініціативою Міжнародної асоціації шкільних бібліотек (МАШБ) щорічно четвертого понеділка жовтня відзначає Міжнародний день шкільних бібліотек. Дата цього свята різниться, у багатьох країнах, зокрема в Англії вона припадає на перший понеділок жовтня, коли починаються осінні шкільні канікули і приурочується до першого дня британського Національного Тижня дитячої книги. Починаючи з 2008 р., МАШБ, беручи до уваги значну активність шкільних бібліотек в організації свята, ухвалила рішення замість одного дня святкувати місяць і проводити його в жовтні. В Україні з 2014 р. проводиться щорічний Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек.
У форматі щорічного відзначення В. д. б. бібліотекарі проводять різноманітні соціокультурні заходи, у т. ч. поза стінами книгозбірень, ставлячи за мету довести значущість цих закладів культури в житті громад, привернути увагу місцевих органів виконавчої влади та самоврядування до бібліотек.

Джерело
Українська бібліотечна енциклопедія

Поважний гостю, Ви знаходитесь на сайті як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або ж зайти на сайт під своїм логіном.

Схожі новини:
 • Всеукраїнський конкурс «Шкільна бібліотека - 2017»
 • Конкурси та відзнаки УБА у 2015 р.
 • 22 січня - День соборності України
 • 9 листопада - День української писемності та мови
 • Шановні бібліотекарі!
 • МЕНЮ сайту

  Головна сторінка
  Акція "Маки пам'яті"
  Електронна версія "Майбуття"
  Журнал "Педагогічний вісник"
  Нам повідомляють
  Інформаційні повідомлення
  Вчимося жити разом (ВЖР)
  Всеукраїнський соціальний проект "КОЛОСОК"
  Творча скарбничка
  Науково-методичні праці працівників ХОІППО
  Бібліотечна справа
  Літні мовні табори
  Англійська мова
  Німецька мова
  Польська мова
  Астрономія
  Біологія
  Всесвітня історія
  Географія
  Дошкільна освіта
  Екологія
  Економіка
  Етика
  Інформатика (програмування) та ІКТ
  Історія України
  Креслення
  Математика
  Художньо-естетична освіта
  Здоров'язберігаючі технології
  Початкова освіта (1-4 кл)
  Правознавство
  Природознавство
  Психологія
  Педагогіка
  Російська мова
  Світова література
  Трудове навчання
  Українська мова та література
  Фізика
  Фізична культура
  Французька мова
  Хімія
  Художня культура
  Управління освітою
  Виховна робота
  Інклюзивна освіта, ПМПК (індивідуальне навчання)
  Тарас Шевченко - 200!

  Для збільшення розміру тексту натисніть одночасно кнопки "CTRL" та "+" на клавіатурі


  Панель керування

  Логін
  Пароль

  Календар

  «    Жовтень 2021    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031

  Голосування


  Наша адреса:


  29027, м. Хмельницький
  вул. Озерна, 14,
  каб 101 (1 поврех)
  E-mail:
  hoippo@ukr.net
  visnykhm@i.ua
  majbuttya@gmail.com