Протягом 2022–2023 років фахівці Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В.О. Сухомлинського в межах двох наукових досліджень підготували наукову продукцію та направляють на Вашу адресу для впровадження у роботу, а саме: НД «Інформаційні ресурси освітянських бібліотек у розвитку педагогіки, психології та освіти» 1.Інформаційні ресурси бібліотек закладів освіти: формування та використання: практ. посіб. / НАПН України, ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського ; [Григоревська О. В., Матвійчук О. Є., Вараксіна Н. В., Кропочева Н. М., Бойко С. Т. ; наук. ред.: Пономаренко Л. О.]. – Вінниця : Нілан-ЛТД, 2022. – 181 с. – (Серія «На допомогу професійній самоосвіті працівників освітянських бібліотек» ; вип. 28 ). ISBN 978-966-924-984-5 ЕБ НАПН: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/733479 ; вебпортал ДНПБ: http://dnpb.gov.ua/ua/?ourpublications=32839 2.Бібліотека в інформаційно-освітньому середовищі: наук.-допом. бібліогр. покажч. / НАПН України, Держ. наук.-пед. б-ка України ім. В. О. Сухомлинського ; [упоряд.: А. І. Рубан, І. Г. Лобановська ; наук. ред. Л. О. Пономаренко ; наук. консультант Т. В. Добко]. – Вінниця : Нілан-ЛТД, 2022. – 195 с. – (Серія «На допомогу професійній самоосвіті працівників освітянських бібліотек» ; вип. 26). ISBN 978-966-924-970-8 ЕБ НАПН: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/733351; вебпортал ДНПБ: http://dnpb.gov.ua/ua/?ourpublications=32637 3. Сучасні форми і методи забезпечення інформаційних потреб користувачів освітянських бібліотек: метод. рек. / НАПН України, ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського ; [авт.-упоряд.: Матвійчук О. Є., Сошинська Я. Є. ; наук. ред. Пономаренко Л. О. – Вінниця : Нілан-ЛТД, 2022. – 74 с. – (Серія «На допомогу професійній самоосвіті працівників освітянських бібліотек» ; вип. 27). ISBN 978-966-924-965-4 ЕБ НАПН: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/733177 ; вебпортал ДНПБ: http://dnpb.gov.ua/ua/?ourpublications=32323 4. Науково-інформаційна діяльність провідних освітянських бібліотек – 2023: довідник / НАПН України, ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського ; [уклад.: О. Л. Гончаренко, К. Б. Щегельська ; наук. ред. Л. О. Пономаренко]. – Вінниця : ТВОРИ, 2023. – 112 c. ISBN 978-617-552-404-6 ЕБ НАПН: https://lib.iitta.gov.ua/737262/ вебпортал ДНПБ: http://dnpb.gov.ua/ua/?ourpublications=35283
Свято започаткували 6 листопада 1997 року. Тодішній президент України Леонід Кучма підтримав ініціативу громадських організацій та видав указ № 1241/97 "Про День української писемності та мови". До 2023 року його відзначали 9 листопада — у день вшанування пам'яті Преподобного Нестора Літописця — за юліанським календарем, за яким церква жила донедавна. Цьогоріч, через рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар, Президент України Володимир Зеленський 28 липня 2023 року підписав Указ №455/2023, відповідно до якого дата святкування Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня. Нестор (1056–1114) – монах Києво-Печерської лаври. Вважається, що саме він є автором першої писемної історії України — "Повісті врем'яних літ". Вона створювалась в 11 — на початку 12 століття Нестором та іншими літописцями. Вона починається з порушення проблеми "Звідки пішла Руська земля і хто в ній найперший почав правити". Пам'ятка не збереглася до нашого часу, але існує в Лаврентіївському (1377) та Іпатіївському (Іпатському, друге десятиліття 15 ст.) списках — коли пам'ятку переписали, на той час це було своєрідне "перевидання" рукописних творів. Доктор історичних наук Михайло Брайчевський називає Нестора одним з найбільших письменників раннього європейського середньовіччя. А з "Повістю врем'яних літ" пов’язують початок історії української літератури. Традиційно до цього свята в Україні, та за її межами відбувається багато заходів з популяризації української мови, зокрема в культурних закладах, бібліотеках, в школах та вишах цього дня проводять серії заходів. Свято нагадує про давність української мови, яка є єдиною державною, про історію її абетки, розповідає про розвиток української писемності, та й загалом популяризує українську мову в Україні та за кордоном. Фахівцями бібліотеки ДНПБ України імені В.О. Сухомлинського підготовлено виставку-презентацію, що присвячена одному із найстаріших мовних підручників в Україні, пам'ятці української культури ХVII ст. «Грамматіки, или Писменница языка Словенскаго (до 385-річчя з часу виходу в Кременці)».
Пані Мова й пані Осінь – дві давні подруги. Вони мають звичку зустрічатися в жовтні, у саду пані Осені напередодні Дня української писемності та мови. Під час їхніх посиденьок виникає неповторна мовно-осіння гармонія! Учні 5-б класу Кам’янець-Подільського ліцею №10 завітали на мовні посиденьки, де в теплій атмосфері зустрілися з чарівними панянками за чашечками гарячого запашного чаю зі смаколиками.
Учасники гри поглибили свої знання з української мови, виділивши окремі акценти української осінньої лексики та з цікавістю й захопленням виконуючи різноманітні завдання. Учні пригадали українські народні прислів’я, позмагалися у вправності промовляння українських народних скоромовок, зазирнули до таємниць походження окремих українських слів, що позначають явища погоди, традиційні страви та напої, по-новому поглянули на маловживані назви кольорів, потренувалися в римуванні українських слів, удосконалили логічне й творче мислення, відпрацювали навички комунікації, спільної роботи в команді. На завершення зустрічі діти допомогли пані Осені зібрати кошик дарунків з предметів «сезонного настрою» та розплутали павутинку побажань від пані Мови.
Завідувач бібліотеки Кам’янець-Подільського ліцею №10 Ольга Потапова
З нагоди відзначення Дня українського козацтва в рамках реалізації програми “Пізнай свою країну”, Місячника шкільних бібліотек “Вірю в майбутнє твоє, Україно!” та з метою організації змістовного дозвілля учнів, вихованці гуртка "Юні книголюби" учні 5-Б класу вирушили в подорож за козацькими пригодами. А саме, пройшлися маршрутом краєзнавчо-історичного квесту "Козацькі пригоди, або Як козаки хотинською фортецею мандрували". "Терпи, козак, отаманом будеш" На їхньому шляху було 8 зупинок із випробуваннями. Після виконання кожного із завдань, юні мандрівники отримували слова притамані рисам козаків та робили відмітки в маршрутному листі.
Національний проєкт з медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та інформаційної політики України (далі – Фільтр) https://filter.mkip.gov.ua/ спільно з акціонерним товариством «Національна суспільна телерадіокомпанія України» готує телевізійний урок «Всеукраїнський урок єдності» (далі – Урок), який буде присвячений темі протидії дезінформації та маніпуляціям. Урок буде транслюватися на телеканалі «Суспільне. Культура» 06 жовтня о 12:00, а також на Youtube-каналі «Перший»https://corp.suspilne.media/newsdetails/8798 Трансляція Уроку триватиме 30 хвилин. Наприкінці телевізійного уроку дітям буде запропоновано пройти невеличку тест-гру, яка складатиметься з 7 запитань. Для цього потрібно, щоб діти просканували QR-код на екрані та перейшли за посиланням. Просимо поширити інформацію про Урок серед закладів освіти та рекомендувати організувати перегляд уроку учнями 5 – 11 класів. За підсумками Уроку рекомендуємо провести дискусію використовуючи рекомендації від IREX та Фільтра. Роздаткові матеріали доступні за посиланням:https://filter.mkip.gov.ua/ Та за покликаннямhttps://drive.google.com/drive/folders/1ycJjHm28xcYZuSPeFBsb9gGUAHzQxUbz